Įdomu

  • Lotyniškai ‚salvus‘ reiškia ‚sveikas‘, ‚salvare‘ – ‚gydyti‘.
  • Šalavijai yra natūralus kandžių repelentas. Naudokite juos drabužinėms ar maistinėms kandims atbaidyti. Sode auginkite norėdami apsisaugoti nuo kopūstinių kandžių.
  • Nevartoti nėštumo metu, sergant epilepsija, cholecistitu, hipertonija.

 

 

VAISTINIS ŠALAVIJAS
( Salvia officinalis)

Egzistuoja daugiau nei 700 šalavijo rūšių, daugelis jų atrodo įspūdingai žydėjimo metu, kiti turi lapus, kuriems būdingas įvairus aromatas – ananasų, vynuogių, anyžių ar vaisių salotų.

Trumpas aprašymas

Vaistinis šalavijas – daugiametis, stipriai kvepiantis 25 – 60 cm aukščio puskrūmis. Žydi birželio – liepos mėn. Kilęs iš Pietų Europos, Viduržemio pajūrio kraštų. Auginamas daugelyje Europos šalių kaip vaistinis ir prieskoninis augalas. Lietuvoje nedažnas, auginamas darželiuose.

Auginimas

Šalavijams parenkamos sausesnės priesmėlio ar priemolio dirvos. Jie nepakenčia drėgmės pertekliaus. Netinka rūgščios dirvos. Gerai auga saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Augalai šilumamėgiai. Senesni augalai mažiau atsparūs šalčiams. Dauginamas sėklomis, kerelių dalijimu, atlankomis ir auginiais. Vienoje vietoje augalai gali augti 5 – 7 metus, vėliau produktyvumas krenta. Žaliava – šalavijų lapai, kurie gali būti skinami 3 kartus: žydėjimo pradžioje, žydėjimo pabaigoje ir trečią kartą, rudenį atžėlus augalams.

Sveikatai

Šalavijų preparatai mažina uždegimą, turi dezinfekuojamąjį poveikį, skatina žaizdų gijimą. Vartojami į vidų kvėpavimo takų ligoms gydyti, išoriškai - burnai ir gerklei skalauti, taip pat daromi pavilgai sunkiai gyjančioms žaizdoms. Vartojami kaip prakaitavimą mažinanti priemonė, turi nervų sistemą raminantį poveikį. Šalavijai žarnyne nelaidžia daugintis saprofitinei florai, mažina rūgimą ir dujų kaupimąsi, kraujo indų ir kapiliarų pralaidumą, stabdo kraujavimą. Jų dedama į tepalus ir vonios vandenį, mažina odos uždegimus ir padeda nuo spuogų.

Maistui

Vaistiniai šalavijai yra stipraus aromato ir aštraus skonio prieskoniai, todėl juos reikia naudoti saikingai. Daugelyje Europos šalių jie naudojami riebios mėsos patiekalams pagardinti. Jie tinka žuvies salotoms, žaliajam sviestui, baltiems padažams, žuvienėms ir kitoms sriuboms, keptai mėsai, kepenims, vištienai, omletams, pomidorų ir kitų daržovių salotoms aromatinti. Šalavijais skaninama varškė ir minkštas sūris, pyragų įdarai, aštrūs marinatai. Tinka ir arbatoms pagardinti. Šalavijus galima maišyti derinant su mėtomis, rozmarinais, pipirais, čiobreliais, mairūnais, bazilikais, česnakais, svogūnais, imbieru ir lauro lapais.