MĖTA BANANINĖ
(Mentha arvensis „Banana“)

Tai dirvinės mėtos (Mentha arvensis) veislė. Šios mėtos aprašymuose pažymima, kad galiam užuosti gerai nunokusių bananų ar bananų žievės kvapą. Iš tikro ji skleidžia lengvą saldžių, prinokusių vaisių kvapą.

Auginimas

Šios veislės mėtos nėra didelės, užauga iki 40 cm aukščio ir sudaro 70 cm – 1 m kupstą. Stiebai pusiau šliaužiantys, lapai šviesiai žali, žiedai rausvi ar šviesiai violetiniai. Žydi nuo liepos iki rugsėjo. Geriausia sodinti drėgname, derlingame dirvožemyje. Jei pasodinsite lengvoje (smėlėtoje), vandeniui laidžioje dirvoje, nepamirškite reguliariai laistyti, nes augalai skurs ir nebus išvaizdūs. Mėtos aromatingiausios būna, pasodintos saulėtoje vietoje, gerai auga ir daliniame pavėsyje. Bet reikia atminti, kad kuo daugiau saulės šviesos ir šilumos, tuo daugiau augalai sukaupia kvapnių eterinių aliejų. Bananinės mėtos dauginamos tik vegetatyviškai: šakniastiebiais ar auginiais. Augalai ištvermingi šalčiui ir puikiai pas mus žiemoja. Tačiau palyginus su kitomis mėtomis, bananinė mėta atželia vėlai – gegužės 1-je pusėje. Kai tuo tarpu kitos jau būna ūgtelėjusios apie 10 cm. Šios mėtos išskirtinumas, kad jos šakniastiebiai išsidėstę 10 -15 cm gylyje nuo žemės paviršiaus.

Panaudojimas

Kaip neaukštas dekoratyvus augalas puikiai tiks darželių ar gėlynų pakraščiams apsodinti. Galima kelis augalus pasodinus, auginti vazone. Tuomet ji bus kaip svyranti gėlė. Bananinė mėta žydėdamas pritraukia daug drugelių, bičių ir kitų vabzdžių mėgstančių nektarą. Kaip prieskoninė žolelė pirmiausia tiks aromatingai arbatai pasigaminti. Galima gerti vieną ar pasigaminti patinkančių žolelių mišinį. Taip pat susmulkintus lapus naudoti įvairioms vaisių ar daržovių salotoms, saldiems varškės patiekalams, įvairiems kepiniams aromatizuoti. Taip pat kitiems patiekalams gardinti ir puošti.