MĖTA MAROKINĖ
(Mentha spicata var. crispa „Moroccan“)

Marokinė mėta – garbiniuotosios mėtos (šaltmėtės) (mentha spicata) veislė. Šios veislės augalai pasižymi itin gaiviu, salstelėjusiu kvapu. Iš jos gaminama žymi Maroko arbata, kuri išsiskiria savo aromatu ir yra labai saldi.

Auginimas

Marokinė mėta – vidutinio dydžio ir užauga iki 40 – 60 cm aukščio. Visas augalas tiek stiebai, tiek lapai yra šviesiai žalios spalvos, pliki, nepadengti plaukeliais. Lapai lengvai garbanoti, smailūs. Žiedai smulkūs, šviesiai rausvi ar balsvi. Žydėti pradeda vasaros pradžioje ir žydi iki rudens. Šakniastiebiai išsidėstę žemės paviršiuje ir vegetuoti pradeda anksti pavasarį. Ji atspari rūdims. Augalai ištvermingi šalčiui ir puikiai pas mus žiemoja. Geriausia sodinti drėgname, derlingame dirvožemyje. Jei pasodinsite lengvoje (smėlėtoje), vandeniui laidžioje dirvoje, nepamirškite reguliariai laistyti, nes augalai skurs ir nebus išvaizdūs. Mėtos aromatingiausios būna, pasodintos saulėtoje vietoje, nors auga ir daliniame pavėsyje. Kuo daugiau saulės šviesos ir šilumos, tuo daugiau augalai sukaupia kvapnių eterinių aliejų. Marokinės mėtos dauginamos tik vegetatyviškai: šakniastiebiais ar auginiais.

Panaudojimas

Kadangi marokinė mėta pasižymi salsvu aromatu, ji tiks visiems saldėsiams pagardinti ir juos papuošti. Tai puikus priedas gaiviesiems gėrimams, kompotams, džemams ar uogienėms pagardinti. Iš jos galima išvirti kvapnią ir malonaus skonio arbatą. Marokinė mėta tiks ir į varškės patiekalus, tokius kaip blyneliai su varške ar apkepas. Jos galima dėti ir į prieskonių mišinius mėsos ar žuvies patiekalams pagardinti ar gaminant padažus ir užpilus.