Įdomu

  • Be paprastosios katžolės, Lietuvoje auginama ir citrininė forma. Šie augalai skleidžia citrinų kvapą (labai panašų į melisų) ir dėl to labai dažnai painiojami ir pavadinami citrininėmis melisomis.
  • Stiprus katžolių nuoviras turi insekticidinių savybių, jų nemėgsta uodai, blusos ir tarakonai. Teigiama, kad daržuose auginamos katžolės atbaido kenkėjus, tačiau gali slopinti greta augančių kitų augalų augimą.
  • Žemaūgės veislės tinka gėlynų pakraščiams apsodinti.

 

 

PAPRASTOJI KATŽOLĖ
( Nepeta cataria)

Pasaulyje egzistuoja apie 250 katžolės rūšių. Daugelyje jų esanti cheminė medžiaga – nepetalaktonas, sukelia katėms afrodiziakinį poveikį, kuris pasireiškia padidėjusiu lytiniu aktyvumu, panašiai kaip valerijonas. Todėl jos šių augalų kartais pagraužia ar maloniai tarp jų įsikuria. Ne veltui daugelyje kalbų katžolės vardas siejamas su katėmis.

Trumpas aprašymas

Paprastoji katžolė – daugiametis augalas, užaugantis iki 100 cm aukščio. Birželį – rugpjūtį žydi smulkiais baltais, rausvai baltais arba gelsvais žiedeliais. Kadangi augalas medingas tad privilioja daug bičių ir peteliškių. Toje pačioje vietoje augalai gali augti iki 5 metų, produktyvūs būna 3 - 4 metus, tačiau jei patinka sąlygos puikiai pasisėja patys. Kilusi iš Pietų Europos bei Pietvakarių Azijos, tačiau per amžius taip išplito, kad aptinkama net Himalajuose. Lietuvoje savaime neauga, bet pasitaiko sulaukėjusių, nes nuo seniai auginamos kaip prieskoniniai augalai. Lietuvoje dažnai auginama darželiuose.

Auginimas

Katžolės gerai auga saulėtoje, atviroje vietoje, derlingoje priesmėlio ar priemolio dirvoje. Geriausiai tinka drėgnoki priemoliai. Dauginami sėklomis, daigais, auginiais ar dalijant kerą. Augalai jautrūs dideliems šalčiams, senesni kerai gali iššalti. Žaliava – katžolių žolė, kuri pjaunama žydėjimo pradžioje.

Sveikatai

Katžolių arbata skatina prakaitavimą, mažina temperatūrą, todėl ji labai tinka sergant peršalimo ligomis, o praskiestos arbatos galima duoti vaikams. Katžolių antpilas taip pat slopina spazmus, palengvina atsikosėjimą, veikia raminamai, vaduoja nuo vidurių pūtimo, sutrikus virškinimui, esant mažakraujystei, nemigai ar nuo įtampos skaudant galavai. Tačiau dažnai ir daug katžolių vartoti nepatariama.

Maistui

Katžolės turi švelnų, truputį mėtas ir citrinas primenantį kvapą. Vartojama šviežia ir džiovinta. Jų dedama į salotas ir mišraines, gardinami mėsos patiekalai, daržovių troškiniai. Galima paskaninti sūrius ar silkės patiekalus. Arbatą su katžolėmis plikyti reikia uždengtame inde, nes kitaip labai greit išgaruoja eteriniai aliejai ir lieka mažiau malonaus aromato.