Įdomu

  • Lotyniškai ‚calendae‘ reiškia pirmoji mėnesio diena arba visą mėnesį. Gal dėl to, kad augalas žydi kelis mėnesius.
  • Medetkų nuovirų ar antpilu galima skalauti plaukus. Tai darant nuolat plaukai pašviesėja.
  • Medetkų vonios gydo, valo standina odą ir atgaivina visą kūną.
  • Medetkų preparatų negalima gerti nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims.

 

 

VAISTINIĖ MEDETKA
(Calendula officinalis)

Vaistinė medetka ne tik vaistinis, bet labai dekoratyvus augalas. Yra išvesta įvairių veislių, kurios skiriasi aukščiu ir žiedų įvairove. Senovės Romoje iš medetkų buvo verdamas sultinys, kuris, manoma, pakeldavo nuotaiką.

Trumpas aprašymas

Vaistinė medetka – vienmetis 20 -60 cm aukščio kvapus žolinis augalas. Aukštis ir žiedų spalva priklauso nuo veislės. Žydi nuo birželio mėnesio iki pat šalnų. Spėjama, kad kilęs iš Pietų Europos. Dabar medetka natūraliai auga nuo Pietų Europos iki Azijos. Dėl vaistinių savybių auginama jau kelis šimtmečius. Lietuvoje savaime neauga, bet nuo seno buvo auginamos ir todėl dažnai pasitaiko sulaukėjusių augalų dykvietėse, pakelėse, šiukšlynuose, karjeruose.

Auginimas

Medetka – dirvožemiui nereiklus augalas, gerai auga ir šarminiame, ir rūgščiame, drėgname ir vandeniui laidžiame dirvožemyje. Gerai auga saulės atokaitoje ir daliniame pavėsyje. Dauginasi sėklomis. Jei leidžiama subrandinti sėklas puikiai pasisėja savaime, tik šiuos sąžalynus reikėtų retinti, nes per tankiai augančiuose augaluose greit pradeda plisti grybinės ligos (kaip pelėsis) ar apninka amarai. Žaliava – medetkų žiedynai, kurie skinami žydėjimo metu.

Sveikatai

Medetkų preparatai slopina uždegimus, spartina audinių granuliacijos procesus. Gerai gydo žaizdas, raminamai veikia centrinę nervų sistemą, mažina jaudulį, kraujo spaudimą, stiprina širdies darbą, malšina skausmą. Geriamieji medetkų preparatai skiriami sergant skrandžio ir žarnyno ligomis. Jie bekteriocidiškai veikia auksinį stafilokoką. Išoriškai medetkos naudojamos žaizdoms, opoms, nudegimams, išbėrimams, gimdos kaklelio erozijai, dermatitams, burnos gleivinės, gerklės ligoms gydyti. Liaudie medicinoje medetkos vartojamos segant kepenų ligomis, kaip prieš spazminis, mėnesines skatinantis vaistas. Taip pat gydomi akių vokų uždegimai, inkštirai, šlapimo pūslės negalavimai, galvos svaigimas, kosulys.

Maistui

Vaistinės medetkos nedažnai vartojamos kaip prieskonis. Tačiau oranžiniai ar geltoni žiedlapiai gali būti vartojami kaip šafrano pakaitalas. Žinoma, medetkos neturi tokio aromato, bet jos patiekalams suteikia tokią pačią spalvą ir savitą aromatą. Džiovintų žiedų dažniausiai dedama į ryžių patiekalus. Be to, žiedus, dėl jų sodraus aromato, galima dėti į tešlą, sriubas, daržovių ir mėsos troškinius. Galima naudoti ir šviežius žiedlapius – susmuikintų dėl spalvos ir kvapo dedama į salotas ir mišraines, jais galima puošti patiekalus.