Įdomu

  • Lotyniškai „matrix“ reiškia „motina gimdyvė“. Viduramžiais ramunėliais daugiausia gydė moterų negalavimus, matyt su tuo susijęs ir jų lotyniškas pavadinimas.
  • Ramunėlių vonios daromos išbėrimams, votims, žaizdoms gydyti, taip pat jos padeda sergant reumatu, podagra.
  • Vaistinių ramunių nuovirų ar antpilu galima skalauti plaukus. Tai darant plaukai tampa minkštesni, įgauna blizgesį, pašviesėja.
  • Žiedai audinius dažo geltonai arba gelsvai.
  • Ramunėlių netinka vartoti esant padidėjusiam kraujospūdžiui, veido plaukuotumui ir išryškėjus veido odos kraujagyslėms. Be to ramunėlių preparatai stipriai ramina, sukelia mieguistumą.

 

 

VAISTINĖ RAMUNĖ
(Matricaria recutita)

Vaistinė ramunė Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, priskiriamos prie archeofitų. Taip vadinami augalai, kurie į tam tikrą teritoriją labai seniai pakliuvo dėl žmonių veiklos. Gali būti, kad vaistinės ramunės pateko su javų grūdais arba seniai buvo auginamos kaip vaistiniai augalai.

Trumpas aprašymas

Vaistinės ramunės – vienmečiai, gausiai šakoti, 10 – 70 cm aukščio kvapūs žoliniai augalai. Ramunėlėms yra būdingo savito kvapo. Jos žydi nuo gegužės iki rugsėjo. Gausiausiai žydi birželio – liepos mėnesiais. Vaistinė ramunė kilusi iš Pietryčių Europos ir Šiaurės Azijos, tačiau natūraliose augavietėse aptinkama visoje Europoje. Lietuvoje auga laukuose, dykvietėse, šiukšlynuose. Tačiau dažniausiai auginama soduose ir darželiuose

Auginimas

Ramunėlėms partenkamos atviros, saulėtos vietos, derlingos lengvo priemolio arba priesmėlio nepiktžolėtos dirvos. Tai šviesomėgiai, pavėsio nepakenčiantys augalai. Vaistinė ramunė dauginama sėklomis, kurias galima sėti kelis kartus: prieš žiemą ir pavasarį. Jau užsiveisus ji puikiai pasisėja savaime, tereikia tik praretinti daigus. Žaliava – ramunėlių žiedynai, kurie skinami žydėjimo metu.

Sveikatai

Vaistinė ramunė – vienas iš seniausiai žinomų ir plačiausiai vartojamų vaistinių augalų. Jas naudojo jau senovės Graikijos ir Romos gydytojai. Lietuvoje liaudies medicinoje vaistinių ramunių antpilu gydė įvairius virškinimo sistemos sutrikimus, vartojo nerviniai įtampai, dirglumui slopinti, o išoriškai – pūliuojančioms žaizdoms, nudegimams, įvairioms odos ligoms gydyti. Žiedų antpilas taip pat malšina skausmą ir spazmus, slopina uždegimus, skatina prakaito ir šlapimo skyrimąsi, praplečia kraujagysles, stiprina organizmą. Ramunėlių nuoviras veiksmingai gydo vaikų virškinimo ir nervų sistemos sutrikimus, kūdikiams padeda kaip raminamieji dygstant dantims. Taip pat nuoviru skalaujama gerklė ir burna esant uždegimui, sergant angina, gydant gleivinių opas. Daug antpilo gali sukelti vėmimą. Vaistinių ramunių eterinis aliejus ir ekstraktas plačiai naudojamas parfumerijoje. Jie įeina į kremų, šampūnų, losjonų sudėtį. Seniau šių augalų dėdavo į čiužinius, kad atbaidytų vabzdžius.