Įdomu

  • Lotyniškai ‚artemes‘ reiškia ‚šviežias, sveikas‘.
  • Švieži ir džiovinti pelynai atbaido kenkėjus, tad anksčiau jų buvo dedama į spintas, skrynias. Stipriu užpilu galima purkšti kultūrinius augalus nuo kenkėjų.
  • Karčiųjų kiečių ilgai vartoti negalima, nes gali pakenkti nervų sistemai, sukelti miego sutrikimus.

 

 

KARTUSIS KIETIS (Pelynas)
( Artemisia absinthium)

Slavų ir kai kurių Sibiro tautų tautosakoje ypatingas karčiųjų kiečių kartumas aiškinamas tuo, kad šie augalai sugeria žmonių kančias. Taip pat buvo tikima, kad jie gali nuraminti sielą ir atkurti vidinę ramybę.

Trumpas aprašymas

Kartieji kiečiai – daugiamečiai, iki 130 cm aukščio augalai, bet kartais auga kaip puskrūmiai – apatinė dalis stiebų sumedėja ir peržiemoja po sniegu. Visas augalas apaugęs tankiais baltais plaukeliais, todėl būna pilkšvos spalvos. Žydi liepos – rugsėjo mėn. Dažnas augalas visoje Europoje, Vakarų ir Rytų Sibire, Mažojoje ir Centrinėje Azijoje. Manoma, kad šie augalai yra archeofitai. Kitaip sakant, jie plito kartu su žmonėmis. Gali būti, kad žmonės juos nuo labai seniai augino kaip vaistinius augalus. Lietuvoje paplitęs visoje teritorijoje, auga panamėse, dirvonuose, šiukšlynuose, sausuose šlaituose, rečiau pievose ir ganyklose.

Auginimas

Kartusis kietis geriau auga nerūgščiuose priesmėlio dirvose, turinčiuose pakankamai maisto medžiagų. Mėgsta saulėtą, atvirą vietą ir vandeniui laidų dirvožemį. Atsparūs sausroms. Dauginamas sėklomis ar dalijant kerus. Vienoje vietoje tinka auginti 3 metus. Žaliava – kiečių antžeminė dalis.

Sveikatai

Karčiųjų kiečių preparatai vartojami apetitui žadinti, virškinimui gerinti (kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas). Jie skatina šlapimo išsiskyrimą, slopina uždegiminius procesus, storųjų žarnų spazmus, mažina dujų kaupimąsi žarnyne, tačiau nepatartina vartoti ilgiau kaip 2 mėn. Išoriškai vartojami kraujavimui stabdyti, žaizdoms gydyti, esant sumušimams, burnai skalauti. Liaudies medicinoje pelynas vartojamas nuo nemigos, parazitams iš virškinamojo trakto varyti, taip pat nuo skrandžio, tulžies pūslės, kepenų ligų, viduriavimo. Jo arbata vartojama karščiuojant, sergant gripu, hemorojumi. Galima plauti labai prakaituojančias kojas. Esant riebiai odai keletą šakelių galima įmesti į vonią ar prausimosi vandenį.

Maistui

Karčiųjų kiečių lapai kartais vartojami kaip prieskoniai. Jie patiekalams suteikia savitą kvapą ir kartumo, tačiau vartoti reikia labai mažais kiekiais. Susmulkintų lapų galima dėti į mišraines, salotas, mėsos ir daržovių troškiniams. Juo aromatizuojami alkoholiniai gėrimai tokie kaip vermutas.